Organze Kumaş

Organze kumaş, ince ve seyrek dokunan pamuklu bir kumaştır. Muslin sınıfına giren hafif gramajlı bir dokumadır. Yarı şeffaf, saydam hatta transparan yapıda olabilmektedir. Dokumadan sonra özel bir asit bitim adı verilen işlem yapılır ve bu kalıcı bir işlemdir. Bu işlem sayesinde yüzey kısmen katılaştırılır ve böylece hem daha sert hem de şeffaf bir görünüm kazandırılır. Pamuk yerine monofilament sentetik lif kullanılarak sertlik etkisi daha iyi sağlanabilse de çok daha fazla maliyetin artmasına neden olacaktır.

Nerelerde Kullanılır?

Organze kumaş daha çok,

Elbiselik,
Bluzluk,
İşlemelik,
Takılık,
Aksesuarlık olarak kullanılır.

Elbiselik olan organze kumaşlar ise, gelinlik, nişanlık ve abiye elbise dikiminde kullanılır. Bunun dışında organze kumaşlardan perde, elbise, her türlü takı ve çanta, süsler yapılmaktadır. Organze kumaş çoğunlukla pamuklu bir kumaş türü olarak bilinmesine rağmen, organze kumaş piyasada %100 PES şeklinde bulunmaktadır.

Özellikleri Nelerdir?

Organze kumaş özellik açısında ince, şeffaf, seyrek dokulu, parlak ya da yanar döner görünümlü narin bir kumaştır. Bu özelliklerinden dolayı gelinlik ve abiye elbiselerde çok tercih edilmektedir. Çoğunlukla tül gibi kumaşların üzerine kombine edilmektedir.  İyi kalite bir organze kumaşta atkı ipliği Ne:100, çözgü ipliği Ne:80 olarak kullanılmaktadır.  Bu da santimetrede kullanılması gereken atkı ve çözgü sayısı 32 olması anlamına gelmektedir.

Nasıl Temizlenir?

Organze kumaş temizliği sırasında belli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sıcak su ile yıkansa bile elde yıkanması gerekmektedir. Sıcak suda eritilen sabun tanelerine giysi batırılmalı ve aşağı yukarıya olmak üzere giysi hareket ettirilerek yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.  Kesinlikle çitileme işlemi uygulanmamalıdır. Aynı zamanda hareket ettirme sırasında sürtünme ya da ovalama yapılmamalıdır. Sabunla yıkadıktan sonra 2-3 defa durulama işleminin yapılması gerekmektedir. Durulama sırasında çok soğuk su kullanılmaması da gerekmektedir.

Organze kumaş kurutulurken, kesinlikle direk olarak ipe ya da çamaşırlığa asılmamalı, askıya asılarak kurutulmalı ve tam olarak kurumadan nemli haldeyken alınmalıdır. Ütüleme sırasında orta ısıda bir ütü kullanılmalıdır ve kuruma işlemi gerçekleşene kadar ütüleme işlemine devam edilmelidir.