Örme Kumaş

Örme kumaş, ipliklerin tek ya da topluca iğne ya da örücü elemanlarla örülmesi sonucunda elde edilen kumaştır. Örme sonucu elde edilen kumaşlarda, diğer tekstil yüzeylerine kıyasla boyut olarak daha esnek ve yumuşak hatta daha dolgun bir yapı söz konusu olmaktadır.

Tipleri Nelerdir?

Örme kumaş tipleri çok çeşitli olmakla birlikte, farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Süprem,
İnterlok,
Ribana,
Kaşkorse,
Pike,
İki iplik,
Üç iplik,
Selanik,
Havlu,
File Kumaş,
Polar olmak üzere örme kumaş tipleri arasında sayılabilir.

Nerelerde Kullanılır?

Örme kumaş sağlıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle çok fazla tercih edilmekle birlikte, kumaş tiplerine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Elbise,
T-shirt,
İç çamaşır,
Bebek kıyafetleri,
Bayan ve erkek üst giyimi,
Eşofman takımları,
Külotlu çorap,
Mont ve kaban yapımında örme kumaşlar tercih edilmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Örme kumaş esneme özelliğine sahiptir. Yüzey yapısı özelliğine göre açık, seyrek ya da sıkı şekilde olabilir. Aynı zamanda dokuma kumaşlara göre daha hafiftir. Esneme özelliğinden dolayı vücut hareketlerine kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Suda çekme özelliği dokuma kumaşlara göre daha fazladır. Hafif ve esnek olmalarından dolayı zamanla uzama söz konusu olabilmektedir. Kolay yere buruşmazlar ama burada etkili olan kullanılan ipin cinsi ve örgü sıklığına göre değişkenlik gösterir.

Nasıl Yıkanır?

Örme kumaş özelliklerine göre elde ya da çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ama çamaşır makinesinde doğru ayarın ve düşük ayarın tercih edilmesi önemlidir, yoksa örme kumaş çekme yapabilir. Yıkamadan önce ters çevrilmesi gerekmektedir. Deterjan kullanımından sabun tozu ile yıkanmalıdır. Çok fazla suda bekletilmeden yıkanmalıdır. Aynı zamanda çok sıcak ya da çok soğuk da yıkanmamalıdır.

Kurutma sırasında ise örgü kumaşları asarak kurutmak yerine sererek kurutma tercih edilmelidir. Aynı zamanda sıkma işlemi çok fazla yapılmamalıdır.

Ütüleme gerekirse, ütü orta ısıda tercih edilmelidir ve ütü direk örme kumaş üzerine sürülmek yerine ütü bezi kullanılarak ütü yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın