Saten Kumaş

Saten kumaş, parlak ve kaygan olduğu kadar, pamuklu, ipek, yün gibi çeşitleri bulunan zarif bir kumaş türüdür. Kullanıldığı üründe kendini gösteren saten kumaşın en belirgin özelliği, mat olmamasıdır. Saten kumaş, pamuk iplik kullanılarak sıkça dokunması nedeniyle hem sağlam hem de yumuşak bir kumaştır.

Nerelerde Kullanılır?

Saten kumaş, sağlam ve sağlıklı bir kumaş olarak pek çok üründe kullanılmaktadır. Özellikle gelinlik modellerinde, nevresim takımlarında ve abiye elbiselerde çok fazla tercih edilmektedir.

Saten kumaşları diğer kumaşlardan ayıran özelliği, dokunma sırasında ipliğin sıklılığıdır. Bu nedenle pahalı bir kumaş türüdür. Pürüzsüz bir yapıya sahiptir ama çok çabuk leke tutmaktadır.

Saten kumaşların kalını, abiye ve gelinlik yapımında kullanılırken, ince olanları gecelik ve iç çamaşır için tercih edilmektedir. Ayrıca erkeklerin elbiselerinde astar olarak saten kumaş kullanılmaktadır.

Çeşitleri Nelerdir?

Saten kumaş çok fazla çeşide sahip olmakla birlikte, farklılıkları dokuma sırasındaki sıklıktan kaynaklanmaktadır. Dokuma sıklığı en fazla olan ipek saten kumaş olup, gömlek ve abiyelerin daha zarif ve şık görünmesini sağlamaktadır. Şıklık ve gösteriş denilince akla ilk gelen kumaş türü olduğu için oldukça pahalı bir kumaş türüdür.
Pamuk saten kumaş, nevresimlerde daha çok kullanılır. Pürüzsüz ve parlak olması nedeniyle nevresimlerin kullanılmasında çok tavsiye edilmese de ev tekstilinde vazgeçilmez bir kumaş türüdür.

Serbest ve krep saten kumaş çeşitleri, çok yumuşak aynı zamanda parlak bir özelliğe sahiptir. Ayrıca saten kumaş, eşarp yapımında çok fazla tercih edilir ve eşarpların daha kaliteli ve şık görünmesini sağlamaktadır.

Saten Kumaşlı Kıyafetlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saten kumaş, yumuşak ve pürüzsüz olmasından dolayı narin bir kumaş olarak tanımlanabilir. Bu nedenle yıkama, kurutma ve ütüleme sırasında özel teknik kullanılması ya da özel ayarların tercih edilmesi gerekmektedir. Isıya çok fazla hassas olması nedeniyle ütüleme sırasında çok dikkat edilmesi gerekir yoksa saten kumaş özelliğini kaybedebilir.

Saten kumaşlı kıyafet ya da nevresim ütülenirken; ütü masası ile ütü tabanın çok temiz ve tozsuz olması gerekir. Ütü ayarının kumaşa göre seçilmesi gerekir ve mümkün olduğu kadar düşük ayar tercih edilmelidir. Hatta ütü yaparken saten kumaş ürünün üzerine nemli bir bez koymanız da olası olumsuzlukları engelleyebilir.

Yıkama sırasında etiketlerde verilmiş olan talimatlar kesinlikle dikkate alınmalıdır. İpek saten kumaş için en iyi temizleme yolu, soğuk suda sabun kullanarak elde yıkamadır.

Asetatlı saten kumaş, sıvı deterjan ya da sabun tozu gibi malzemeler kullanılarak, sıcak suda yıkanmalı ama kurutulmamalıdır. Leke çıkmadığı zaman çitilemek tercih edilmemeli, leke çıkana kadar suya batırılıp çıkarılmalıdır.