Şifon Kumaş

Işık geçiren, çok yumuşak, ince ve yüksek bükümlü iplikten dokunan bir kumaş türüdür. Çok ince olduğu kadar hafif bir görünüşe de sahiptir. Doğal ipek kullanılarak üretilmiş şifon, en pahalı ve değerli malzemedir. Sentetik lif kullanılarak üretilmiş şifon ise uzun kullanışlı, lüks ve kırılgan olduğu kadar daha ucuz bir malzemedir.

Şifon Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Şifon kumaş, ince ve hafif olması nedeniyle özellikle yaz aylarında giyilecek kıyafetler için çok fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda abiyelerde ve gece kıyafetlerinde de oldukça fazla tercih edilen şifon kumaş,

Elbise,
Bluz,
Gömlek,
Etek,
Şal,
Fular yapımında da zarif olması nedeniyle çok fazla kullanılmaktadır.

Şifon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şifon kumaş denilince akla ilk olarak, ince ve şeffaf bir kumaş türü gelmektedir. 14-16 denye iplik kullanılarak, 1 cm’de 40 sıklıkta dokuma yapılarak elde edilen bir kumaş türüdür. Uçuş bir görüntüye sahip olduğu için abiye elbiselerde zarif bir görüntü elde edilmektedir.

Şifon Kumaş Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şifon kumaş avantajlı bir kumaş olmakla birlikte avantajları arasında,

Abiyelerde zarif bir görüntüye neden olurken, uçuş uçuş olması nedeniyle yaz aylarında ferahlık sağlaması,
İnce ve şeffaf görünümünden dolayı temizliği çok kolay olması,
Kirlerden rahatlıkla arınması,
Gömleklerde ve eteklerde de çok tercih edilmesi ile kıyafetlerin daha zarif görünmesini sağlaması olarak sayılabilmektedir.

Tabii her üründe olduğu gibi şifon kumaş da dezavantajlara sahiptir. En belirgin dezavantajı, çok ince olması nedeniyle iç hatlarını göstereceği için eteklerde kullanıldığında mutlaka altına astar dikilmelidir. Bir de zarif bir kumaş olması nedeniyle özenli kullanılması gerekir. Çünkü bir yere takılması durumunda kumaş hemen deforme olabilir.

Şifon Kumaş Nasıl Temizlenir?

Şifon kumaş kullanılan bir abiyenin temizliği kesinlikle kuru temizleme yapılmalıdır. Ancak etek ya da gömlek temizliği sırasında ılık su ile elde yıkanabileceği gibi, 30 derecede çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Aynı zamanda ütüleme sırasında şifon kumaş için düşük ısı tercih edilmelidir. Böylelikle kırışıklıklar kolay bir şekilde açılabilir.