Tafta Kumaş

Tafta Kumaş

Tafta kumaş, iki yüzü aynı olan bez armür üzerine dokunan perdahlı kumaştır. Dokuması oldukça basit bir kumaş türü olup, çok gergin iplik dizilerine teller muntazam şekilde birleştirilmiş şeklinde görülmektedir. Tafta kumaş yapımında atkı ve çözgü sırasında zıt renkler kullanılırsa, ışık yönüne göre renk değiştiren bir özelliğe sahip olmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Tafta kumaş gelinlik yapımı başta olmak üzere astar ve gece elbisesi yapımında kullanılan bir kumaş türüdür. Elbisenin parlak görünmesini sağlama özelliğine vücut kusurlarını kapama özelliği de eklenince abiye elbiselerde tercih edilmektedir. Tafta elbiseler, şık davetleri, baloları, düğünleri ve mezuniyetleri süsleyen bir kumaş türüdür.

Özellikleri

Çok fazla çeşidi bulunan tafta kumaş, pamuklu kumaşlar gibi sağlıklı bir kumaş türüdür ve terletmez ve bu nedenle hava alımını sağlar. Kullanışlı bir kumaş türü olarak hafif olması nedeniyle de giyildiği zaman bir rahatsızlık hissettirmez. Hafif bir dalgalı görünümü olduğu için vücuttaki kusurları örtme özelliğine sahiptir. İpek tafta kalitesi ve duruşu nedeniyle en çok tercih edilen türüdür.

Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Tafta kumaş avantaj açısından çok avantajlı bir kumaş olmakla birlikte özellikle bayanlara görüntü açısında ciddi avantaj sunmaktadır.

Sade bir kumaş olma özelliğinden dolayı kilolu bayanları daha zayıf gösterme özelliğine sahiptir. Dar kesim tafta kumaş ile yapılmış elbiseler daha formda gösterirken, minyon bir yapıda gösterme özelliği de bulunmaktadır.

Eğer ince yapılı bir bayan tarafından tercih edilecekse, bel bölgesi kıvrımlı modeller tercih edilmelidir. Basenli olan kadınlar ise, kloş kesimli bir tafta kumaştan elbise seçerek basenleri kapatabilmektedir.

Kısaca tafta kumaş, kusur kapama özelliğine sahip olduğu için ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Fakat tek dezavantajı yıkma sırasında çekme özelliğine sahip olmasıdır ki bu da yıkama sırasında dikkat edilerek aşılabilecek basit bir sorun olarak görülebilmektedir.

Tafta Kumaş Nasıl Temizlenir?

Tafta kumaş, çekme özelliğinden dolayı elde yıkanmalı ya da kuru temizlemeye verilmelidir. Aynı zamanda yanlış yıkama nedeniyle en önemli özelliği olan sert olma özelliği kaybolabilmektedir.

Kurutma sırasında tafta kumaş asılmamalıdır. Hatta yıkama sonrasında sıkılmadan serilerek kurutulması gerekir.

Ütüleme sırasında tafta kumaş üzerine hafif nemli bir bez serilmesi daha sağlıklı bir yöntem olarak sunulmaktadır. Ayrıca kırışıklıkları önlemek açısından sıvı kola da tercih edilebilmektedir.

Bir cevap yazın